Piletid / Tickets!

21. MATSALU LOODUSFILMIDE FESTIVALI AUHINNAD

Parim montaaž (Loodus)

Hunt

Režissöör Cees van Kempen

See on film, milles on väga oskuslikult kaunisse kooskõlla ühendatud muusika, loo jutustamine ja liikuv pilt, luues sellega kaasahaarava kinokogemuse. Film avab meile ohtlikuks peetud looma ja inimese võimalusi eluruumi jagamiseks.
Loe edasi

2023

2023

2023

2023

Kliimaministeeriumi eriauhind

Hunt

Režissöör Cees van Kempen


Loe edasi

2023

2023

2023

2023

Parim operaatoritöö (Loodus)

Hunt

Režissöör Cees van Kempen

Operaatorid on loo jäädvustanud viisil, mis on läbivalt väljendusrikas, tehniliselt suurepärane ja käsitleb materjali ehtsalt.
Loe edasi

2023

2023

2023

2023

Narma eriauhind

Hunt

Režissöör Cees van Kempen

Preemiaraha 1000 eurot paneb välja Narma OÜ
Loe edasi

2023

2023

2023

2023

Žürii äramärkimine (Loodus)

Ninasarviku elu

Režissöör Rosie Koch and Roland Gockel

Meisterlik ja kaunilt vormistatud portree meie planeedi ühe ohustatuima ja ikoonilisema liigi ootamatult õrnast küljest. Suur ei pea tähendama kohmakat.
Loe edasi

2023

Grand Prix

Uued kärsad

Režissöör Jimmy Kets

See on peenelt vormistatud lugu, mis paneb meid mõtlema inimese ja loomade vahelisele suhtele, olgu selleks siis metsikud - või koduloomad. Filmi tasakaal on saavutatud meisterliku vormi abil: selle helikujundus, operaatoritöö ja loo jutustamine on kõik silmapaistvad. Vaatamata sellele, et filmil puudub inimjutustaja hääl, on see lugu siiski provokatiivne ning läbi loomade vaatenurga annab ta midagi ka meie endi kohta teada.
Loe edasi

2023

2023

2023

Parim režii (Inimene ja loodus)

Uued kärsad

Režissöör Jimmy Kets

Meisterlikult üles võetud autorifilm, mis pakub vaatajale tugevat kunstilist ja emotsionaalset elamust. Lisaks raputab see film vaataja maailmapilti ning portreteerib peale loomade elu väga palju meie endi elu. See on väikesel territooriumil üles võetud suur lugu.
Loe edasi

2023

2023

2023

Sunly eriauhind

Uued kärsad

Režissöör Jimmy Kets

Preemiaraha 1000 eurot paneb välja Sunly AS
Loe edasi

2023

2023

2023

Žürii äramärkimine (Inimene ja loodus)

Külluse illusioon

Režissöör Erika Gonzalez Ramirez & Matthieu Lietaert

Tugev uurimuslik dokumentaalfilm, mis tõstab esile vaprate naiste tööd, kes seisavad keskkonna eest, kaitses ka oma kodu ja meie planeeti.
Loe edasi

2023

Eestimaa Looduse Fondi eriauhind

Kust konnad tulevad?

Režissöör Hannes Rohtma


Loe edasi

2023

2023

Publiku auhind

Kust konnad tulevad?

Režissöör Hannes Rohtma


Loe edasi

2023

2023

Žürii eriauhind (Inimene ja loodus)

Mongoolia, Karude org

Režissöör Hamid Sardar

Tugev dokumentaalfilm selle kõige ehedamas tähenduses. Filmis on lisaks võimsatele looduskaadritele palju ehedaid emotsioone ja ootamatuid pöördeid. Film paneb kaasa elama peategelasele, kes seisab suure kirega oma kodukandi põlislooduse eest, võideldes ebaseadusliku jahitegevusega ning otsides tasakaalu erinevate maailmavaadete vahel.
Loe edasi

2023

Matsalu rahvuspargi eriauhind

Merikotka tagasitulek

Režissöör Jouni Hiltunen

Matsalu on merikotkaste põliskodu. Nende pesitsemise kohta Matsalu metsas on kirjalikke andmeid juba 1887. aastast. Matsalus on pesitsenud ka Soomes rõngastatud kotkas. Soome merikotkastel on ilmnenud sarnased probleemid, mis Eestis ja Matsalus. Film annab põhjaliku ülevaate soome kotkauurijate põnevast ja tehniliselt keerukast tööst merikotkaste kaitsel ja uurimisel.
Loe edasi

2023

Žürii eriauhind (Loodus)

Ronga lugu

Režissöör Michael Schlamberger

Loodusfilmi originaalne ja leidlik käsitlus, mis tõmbab meid tuttava maastiku muinasjutulisse maailma. Film käsitleb kaasaegseid teemasid nagu kliimamuutus ja liikide kadumine vaiksel, kuid võimsal moel, mis võiks kõnetada nii noori kui vanu.
Loe edasi

2023

Parim režii (Loodus)

Kaktuse hotell

Režissöör Yann Sochaczewski

Režissööri uudne ja humoorikas lähenemine teemale on loonud põneva loo keerulisest kooselust väljakutseid pakkuvas elupaigas. Žüriile avaldas eriti muljet julge ja originaalne loo jutustamine.
Loe edasi

2023

2023

Tallinn Zoo eriauhind

Kaktuse hotell

Režissöör Yann Sochaczewski

Värvikas film humoorikas võtmes kirjeldab hästi ühe erilise kõrbe – Ameerika ja Mehhiko piiril asuva Sonora – putukaid, linde ja imetajaid, kes kõik on oma elupaiga või toitumise läbi seotud maailma suurima kaktuseliigi - saguaaroga. Looduses on kõik kõigi ja kõigega seotud, olgu tegemist metsa või kõrbega, mistõttu on kõrbefilm nagu õpperaamat loodusliku mitmekesisuse ja ökoloogia paremaks mõistmiseks.
Loe edasi

2023

2023

Parim operaatoritöö (Inimene ja loodus)

Valge unistus

Režissöör Mathieu Le Lay

Operaatoril on õnnestunud ekstreemset teekonda trotsides jäädvustada metsikut loodust tema ehedas ilus ning püüda pildile haruldaste loomaliikide elu visuaalselt põnevas ja maagilises võtmes.
Loe edasi

2023

 

20. MATSALU LOODUSFILMIDE FESTIVALI AUHINNAD

Parim montaaž (Loodus)

Elevant ja termiit

Režissöör Mark Deeble, Victoria Stone

Žürii: Tervikuna äärmiselt muljetavaldav film, milles on tänu suurepärasele operatooritööle võrratult palju meeliülendavaid hetki nagu näiteks termiitide pesakäikudest kujunenud kuulimängus kuuli rolli etendav sitasitikas või õrn kaader kameeleoni janu kustutamisest veepiisaga. Kõige silmapaistvam on see, kuidas monteerija on suutnud kõik need hämmastavad hetked meisterlikult kokku põimida pidades samal ajal meeles suuremat pilti ehk elevandi ja termiitide vahelist filmi põhiteemat. Niisuguste kaadrite filmimisele ja nende rätsepa täpsusega kokkunõelumisele aitasid kindlasti kaasa põhjalikud teadmised filmis esinevate liikide elutsüklitest. Kokkuvõtvalt võib öelda, et film oli loomulik, toreda tempoga, endassetõmbav kujutades ilmekalt eluvõrgustikku, mis jättis terviku mulje.
Loe edasi

2022

Žürii äramärkimine (Loodus)

Pesukarud, ellujäämissõdalased

Režissöör Emma Baus

Žürii: “Maskiga bandiit” käivitas meie nunnumeetri kohe esimestest kaadritest ja maskide langedes selgus, et pesukarudes peitub palju põnevat, mida poleks osanud arvatagi. Emma Baus portreteerib pesukarusid äärmiselt intiimse lähenemisega ning avab pesukarude maailma väga laiale vaatajaskonnale. Filmitegijad tõmbavad vaataja (kanamunafarmerid ehk välja arvatud) selgelt pesukarude poolele, proovides nende kahjurlikku mainet puhtamaks pesta. Erinevalt meie kährikust on pesukarud Põhja-Ameerika põlisliik.
Loe edasi

2022

Tartu Loodusmaja eriauhind

Superlinnud - tihaste salaelu

Režissöör Yann Sochaczewski, Marlen Hundertmark

Auhind südamliku, õpetliku ja ilustamata sissevaate eest nende eestlastele kallite lindude rõõmudesse ja muredesse.
Loe edasi

2022

Parim režii (Loodus)

Holland vee all

Režissöör Arthur de Bruin

Žürii: Võrratu assortii veealuseid elulugusid, millega kohtub iga angerjas oma ürgsel rännuteel soolasest veest magedasse vette ja viieteistkümne aasta pärast tagasi, püüdes mööda pääseda nii inimtekkelistest kui looduslikest takistustest. Filmi vaadates on ilmne, et režissöör avab vaatajale teemasid, mis on talle endale südamelähedased ja mille kohta tal on erialaseid teadmisi. Film koosneb suures osas keerulistest veealustest võtetest, mille nii kõrgekvaliteediliseks tabamiseks tuli kindlasti tublisti vaeva näha. Filmi alguses väljendub see stseenis, kus noor angerjas põrkab vastu betoonseina. Vaatamata tehnilistele väljakutsetele voolab film tempokalt. Angerja kasvamise teele on toredasti põimitud olulisi veekasutust puudutavaid keskkonnasõnumeid, nagu vee kasutamine mänguväljakutel ja vees hullav koer, kes peletab eemale terve parve laukusid. Esmapilgul igapäevased nähtused, millal on aga omad tagajärjed. Veealuse mitmekesisuse lahtimõtestamist toetab kaasahaarav pealelugemine, mis on kohati naljakaski, mahe taustamuusika ja õpetlikud loodushelid. Kirest sündinud hämmastav film algusest lõpuni.
Loe edasi

2022

Žürii eriauhind (Loodus)

Uks oli avatud

Režissöör Olivier Marin

Žürii: Oli põnev avastada, kuidas loodus ja loomad suudavad kohastuda inimtekkelisel maastikul ja muuta selle oma koduks. Kahjuks pole nad aga sealgi lõplikult kaitstud, sest kui inimesed peaksid mahajäetud paika naasma, siis purustatakse looduse tehtu teistkordselt, mistõttu peab loodus oma ravimise ringkäiku uuesti otsast peale alustama. Meile meeldis, kuidas animatsioonidega viidati tööstuskompleksi kummituslikule minevikule, mida täiendavad minimalistlik pealelugemine, sobiv muusika ja loodushelid. Filmi lõppedes olime kohe veendunud, et see väärib tunnustamist, kuna see oli hästi tehtud ja värskendavalt teistsugune.
Loe edasi

2022

Parim operaatoritöö (Loodus)

Metsikud mesilased

Režissöör Jan Haft

Žürii: Festivalil oli omajagu filme, mis paistsid operaatoritöö poolest silma, mistõttu oli valik päris keeruline. “Metsikud mesilased” ületasid meie silmis finišijoone teistest eespool tänu kaadrite mitmekesisusele, mis katsid ära kõik vaatenurgad üldplaanidest kuni miniatuursete makrovõteteni välja. Lisaks kasutasid filmitegijad meisterlikult mitmekülgseid tehnikaid eelnimetatud kaadrite rikastamiseks. Kõik illustreerimaks, mismoodi meemesilased ükskord iseseisvalt elasid ja andmaks lootust, et neil on võimalus kadunud elukorralduse juurde naasta. Kui nad suudavad filmis näidatud takistusi ületada.
Loe edasi

2022

Eestimaa Looduse Fondi eriauhind

Hoolitsemiskohustus - kliimavaidlused kohtusaalis

Režissöör Nic Balthazar


Loe edasi

2022

MTÜ Mondo eriauhind

Looduse valvurid

Režissöör Iiris Härmä

Mondo töötab 12 riigis üle maailma võrdsema maailma ja võrdsemate võimaluste nimel. Oleme juba kolm aastat andnud välja eriauhinda kliimamuutusi käsitlevale filmile. Meie seekordne valik langes filmile, mis käsitleb kliimaõigluse teemat, aga küsib ka palju laiemaid küsimusi, mida meie oma töös peame igapäevaselt küsima. Kes teab, mis on ühele rahvale parim? Kellel on õigus otsustada maakasutuse üle, kui ühel kaalukausil on traditsiooniline eluviis ja teisel haruldaste liikide kaitse? Iiris Härmä käsitleb oma filmis väga tundlikult inimkonna hällis Turkana piirkonnas Keenias elava Daasanachi nomaadirahva lugu ning teadlaste dilemmasid nendega koostööd tehes. Lihtsaid vastuseid ei ole.
Loe edasi

2022

Matsalu rahvuspargi eriauhind

Kalakuningriik - meri

Režissöör Björn Tjärnberg


Loe edasi

2022

Matsalu rahvuspargi eriauhind

Kalakuningriik - järved

Režissöör Björn Tjärnberg


Loe edasi

2022

Matsalu rahvuspargi eriauhind

Kalakuningriik - jõed

Režissöör Björn Tjärnberg


Loe edasi

2022

Žürii eriauhind (Inimene ja loodus)

Lõpmatuse naabrus

Režissöör Mark Aitken

Žürii: Parim, mida koroonaajast on võimalik filmi kujul kaasa võtta. Film esitab meile käituvaid linde ja inimesi. Edeneb meditatiivselt, juhib tähelepanu elu pisikestele detailidele, mis aitavad hoiduda isolatsioonis hulluks minemisest. Vaadates loodust, vaatab inimene iseennast.
Loe edasi

2022

Grand Prix

Kraetrapp

Režissöör Fathollah Amiri, Nima Asgari

Žürii: Mundrites mehed ajavad püsside paukudes taga vaeseid salakütte. Lõksudega püütud linnud müüakse teise riiki rikastele inimestele. Naised hoitakse silma alt eemal, mainitakse ainult korra - kuritegeliku võrgustiku oletatava juhina. Houbara on film, mis paneb mõtlema. Olime vaadates oma toolide külge naelutatud, elades kaasa Iraani looduskaitseinspektorite püüdlustele päästa kaelustrapid selle kohutava kohtlemise käest. Teha loodus-action-detektiivfilmi on üsna suur väljakutse. Houbara sai sellega kahtlemata hakkama. See film on üks üpris pöörane teekond, täis ohte, hävingut ja pööraseid inimesi. Kõik osapooled on moel või teisel kannatajad, sest salakütid on sunnitud seda tegema vaesuse pärast, keskkonnainspektorid tunnevad meeleheidet ja linnud on ohustatud. Rikkamad Lähis-Ida riigid kasutavad oma vaesemaid naabreid ära, võttes neilt ära planeedi ressursse nii nagu meie kasutame planeedi ressursse ning kasutame neid oma lõbuks tagajärgedele mõtlemata. See on sõnum, mis vajab võimendamist ja me loodame, et see auhind seda ka teeb.
Loe edasi

2022

2022

Parim režii (Inimene ja loodus)

Kraetrapp

Režissöör Fathollah Amiri, Nima Asgari

Žürii: See ei ole ilus film suurejooneliste looduskaadritega, aga see on film, mida ei oleks saanud tegemata jätta. Iraanis dokumentaalfilmi tegemine ei ole kõige lihtsam ettevõtmine, seda suurem on selle filmi väärtus. Film ei anna meile ka lõplikke vastuseid, vaid jätab endast maha suure hulga raskeid vastuseta küsimusi. Mis saab päästetud trappidest edasi, kas nad jäävad ellu? Mis saab vangistatud salaküttidest ja nende peredest? Kuidas edastada sõnum hävitustööst kogu oma koleduses neile inimestele, kes neid linde raha eest ostavad, et neid (samuti vangistatud) jahipistrike söödana kasutada? Kas ehk meie siin oleme bensiini ostes samuti kaudselt osa sellest häbiväärsest võrgustikust?
Loe edasi

2022

2022

Parim montaaž (Inimene ja loodus)

Krantsi elu

Režissöör Tanja Brzaković

Žürii: Emotsionaalne film, mis esitab küsimusi inimestest ja mitte-inimestest koosluste ühiseksistentsi kohta. Varjatud kaameraga filmitud dokumentaalkaadrid on kombineeritud mängulise animatsiooni ja jutustajahäälega; žanripiire ületades on kaleidoskoopiline lugu ilusasti ja hoolikalt kokku pandud. Film annab hulkuvatele koertele hääle, millega küsitakse inimestelegi olulisi eksistentsiaalseid küsimusi. Linnaäärsetel tühermaadel elavad koerad on inimestele lähedal, aga siiski piisavalt eemal, et mitte neid häirida. Filmis näitavad nad meile ellujäämise ja kokkukuulumise kunsti.
Loe edasi

2022

Žürii äramärkimine (Inimene ja loodus)

Metsast

Režissöör Peter Magnusson

Žürii: See on film meilegi väga olulisel teemal, mis näitab, et metsasõjad ei ole ainuüksi Eesti probleem - kogu tööstusliku metsanduse ja puidutööstuse süsteemsed kitsaskohad avalduvad ühtmoodi üle kogu maailma. Kannatajateks on kohalikud - nii metsaökosüsteemid kui neist sõltuvad loomad, sealhulgas inimesed, vähem silmatorkavatest liikidest (nagu seened) rääkimata.
Loe edasi

2022

Keskkonnaministeeriumi eriauhind

Suur soo

Režissöör Remek Meel


Loe edasi

2022

2022

2022

2022

Publiku auhind

Suur soo

Režissöör Remek Meel


Loe edasi

2022

2022

2022

2022

Parim operaatoritöö (Inimene ja loodus)

Suur soo

Režissöör Remek Meel

Žürii: Suurepärane film, mis annab mõista, et loodus on meie kõigi pärusmaa. Tundlik ja intiimne lugu määras ka visuaalse stiili - ei trikke ega efekte - ja see aitas läbi paista filmi tuumal. Vaataja meeltesse jõudis ürgne loodus ja (inim)loomus oma täies jõus ja ilus.
Loe edasi

2022

2022

2022

2022

Tallinna loomaaia eriauhind

Suur soo

Režissöör Remek Meel

Meeleolukas ja äärmiselt positiivne rännak koos peategelase ja loodusega - tänases päevas nii vajalik - näitamaks, kuidas loodus hoiab ja aitab, kui meil, inimestel, jätkub lugupidamist, mõistmist, oskust ja armastust ümbritseva maailma vastu.
Loe edasi

2022

2022

2022

2022

 

19. MATSALU LOODUSFILMIDE FESTIVALI AUHINNAD

Parim operaatoritöö (Loodus)

Mu kiilide jõgi

Režissöör Dagmar Hilfert-Rüppell, Georg Rüppell

Selle filmi puhul üllatas, kui lihtsate ja käepäraste vahenditega oli saavutatud suurepärane tulemus. Näiteks GoPro seikluskaamera abil filmitud veealused kaadrid, mis olid hästi jäädvustatud ja täiustasid lugu. Nautisime ka kauneid lähivõtteid lendavatest kiilidest.
Loe edasi

2021

2021

Žürii eriauhind (Loodus)

Mu kiilide jõgi

Režissöör Dagmar Hilfert-Rüppell, Georg Rüppell

Ilus ja kaasahaarav rännak jõel ja selle kallastel, mille käigus tehakse tutvust kohaliku elustikuga. Tänu aeglustatud kaadritele saame väga hea loodusharidusliku ülevaate kiilide elust. Film õpetab märkama elurikkust meie lähiümbruses ning sellest ei puudu humoorikad hetked.
Loe edasi

2021

2021

Tartu Loodusmaja eriauhind

Loomalapsed

Režissöör Jan Haft

Õpetlik, selge ja ilus film järjepidevusest loomariigis, vanemliku hoolitsuse erinevatest viisidest ja tasakaalust, mis tekib erinevate liikide omavahelistest kokkupuutepunktidest. Toredad mängimise, õppimise ning treenimise lood erinevatel liikidel on väga ilmekad. Küllap aitab film hinnata noortel vaatajatel ka oma vanemate hoolitsust ja toetab teadmist, et pidev õppimine elus hakkamasaamiseks ei ole vaid inimlaste osa, vaid on ka loomariigis väga levinud.
Loe edasi

2021

Tallinn Zoo eriauhind

Puumad - jäämägede legendid, osa 2: Taassünd

Režissöör Dereck Joubert, Beverly Joubert

Täname filmi autoreid Dereck ja Beverly Joubert’it imelise loodusfilmi eest, mis võimaldab piiluda metsiku Patagoonia looduse saladustesse ja jälgida puumapere igapäevaelu. Põnev retk paigas, kuhu vähesed meist satuvad, on emotsionaalne, põnev ja hariv.
Loe edasi

2021

Tallinn Zoo eriauhind

Puumad - jäämägede legendid, osa 1: Sünd

Režissöör Dereck Joubert, Beverly Joubert

Täname filmi autoreid Dereck ja Beverly Joubert’it imelise loodusfilmi eest, mis võimaldab piiluda metsiku Patagoonia looduse saladustesse ja jälgida puumapere igapäevaelu. Põnev retk paigas, kuhu vähesed meist satuvad, on emotsionaalne, põnev ja hariv.
Loe edasi

2021

Parim montaaž (Loodus)

Leopardi pärand

Režissöör Will Steenkamp, Lianne Steenkamp

“Leopardi pärand” oli montaaži mõttes viimistletud ja terviklik - heliefektid ja muusika suurepärases kooskõlas. Samuti ei puudunud sealt pärlid, mis montaaži osas filmi väärtust tõstsid - näiteks leopardi ja kure astumine, mis oli järjestikuste kaadritena välja mängitud ja jõe kokkukuivamine, mis kahe droonikaadri abil märkamatult üheks kokku sulas.
Loe edasi

2021

2021

Žürii äramärkimine (Loodus)

Leopardi pärand

Režissöör Will Steenkamp, Lianne Steenkamp

Lisaks heale loo jutustamisele ja montaažile tuleb esile tõsta ka suurepärast ja mitmekesiste vahenditega jäädvustatud kaameratööd, eriti meeldisid loomadest filmitud liikuvad (gimbali)kaadrid pika teleobjektiiviga.
Loe edasi

2021

2021

Parim režii (Loodus)

Metshobused - pusta lugu

Režissöör Zoltan Török

Lugu ohustatud metsikute hobuste liigist on väga hea ülesehituse ja jutustusega, keskendudes ühe varsa elule ja tema perele. Filmis on olemas nii naljakad kui ka sünged momendid, mis vaataja endasse haaravad. Samuti jagab film hetki teistest liikidest, kes sealsel maastikul hobustega kõrvuti elavad, andes filmile lisaväärtuse.
Loe edasi

2021

2021

Publiku auhind

Metshobused - pusta lugu

Režissöör Zoltan Török


Loe edasi

2021

2021

MTÜ Mondo eriauhind

TripleF***

Režissöör Simona Theoharova

Filmil on tõeliselt globaalne haare - filmitud on kliimaaktiviste tegevust ja keskkonnaprobleeme kuuel kontinendil ning film on sündinud muljetavaldavas koostöös - selle asemel, et lennutada Euroopa operaatoreid üle maailma, on kasutatud kohalikke talente ja toodud kokku üle 30 filmitegija panus. Kui me vaid suudaks sellist koostöövaimu hoida kliimamuutuste lahendamisel! Mondo jaoks on oluline ka see, et filmis antakse sõna põlisrahvastele ja eri põlvkondade esindajatele. See on alles esimene osa viieosaliselt sarjast, jääme ootama jätku!
Loe edasi

2021

Žürii äramärkimine (Inimene ja loodus)

Šamaanide õudusunenägu

Režissöör Natalie Halla

Selles filmis pälvis žürii äramärkimise väga tugev ja põhjalik antropoloogiline töö. Režissöör viib meid unikaalsete põlisrahvaste juurde maailma eri paigus, tutvustab nii nende elustiili kui ka võitlust ellujäämise eest. Kaamerasilma abil talletab ta kultuure, mis on kadumas. Film toob väga selgelt välja inimese ja tema keskkonna tiheda seose ja hapra tasakaalu: kui hukkub inimgrupi loomulik keskkond, on ka sellega seotud inimkooslus hukule määratud.
Loe edasi

2021

Žürii eriauhind (Inimene ja loodus)

Loomad

Režissöör Jonas Spriestersbach

Film on tehtud peene huumoritaju ja irooniaga. Lugu on mitmekihiline, metafoorne ja hästi läbimõeldud süžeega. Tegelased on ühelt poolt humoorikad, teisest küljest vaadatuna kannavad endas aga elu sügavat kurbust.
Loe edasi

2021

2021

Parim montaaž (Inimene ja loodus)

Loomad

Režissöör Jonas Spriestersbach

Stiilipuhas ning lõikavalt täpne loo jutustamine, mis hoiab vaatajat oma haardes esimesest kaadrist viimaseni. Tulemuseks on sügava iroonia tajuga ootamatu film, mis pöörab peegli inimese võõrandumisele teistest liikidest, ühekorraga humoorikalt ja samas äärmiselt traagiliselt.
Loe edasi

2021

2021

Grand Prix

Maa: Helitu

Režissöör Mikael Kristersson, Åsa Ekman, Oscar Hedin

Suurepärase filmi märk on see, et ta kõneleb kordades rohkem kui žürii suudab oma kokkuvõttesse mahutada. Võidufilmi puhul on tegemist on väga erilise teosega, mis haarab esimesest hetkest, mil kaadrisse ilmuvad õitest rasked kirsipuud. Nende ümber ei tiiruta mesilased, selle asemel tolmutab õisi väsinud Hiina vanapaar pikkade keppide otsa kinnitatud tupsukestega. Inimene tegemas mesilase tööd, helpimas omaenese suppi, on lummav metafoor inimeseks olemise absurdile - ühe liigi võimele domineerida teiste üle, süsteemis kus domineerimine ise tähendab paratamatult hukatust.
Loe edasi

2021

2021

Parim režii (Inimene ja loodus)

Maa: Helitu

Režissöör Mikael Kristersson, Åsa Ekman, Oscar Hedin

Äärmiselt üldistusjõuline ning mitmekihiline film, mille autorid vaatlevad delikaatselt ning vastandumiseta valusalt tuttavat konflikti - kuidas valida oma lähedaste vajaduste ning laiema pildi, planeedi ja inimkonna heaolu vahel. Läbi kolme tegelase rullub meie ees lahti põhjani läbitunnetatud lugu, mis peaks panema mõtlema iga vaataja.
Loe edasi

2021

2021

Matsalu rahvuspargi eriauhind

Kurepoja pikk teekond

Režissöör Jouni Hiltunen

Kurepoja film on väga hea loodusharidusliku sisuga, annab väga hea ülevaate sookurgede elust ja sobib Matsalu linnuriigiga hästi, lisaks on filmis kaadreid otse Matsalu rahvuspargist.
Loe edasi

2021

Parim operaatoritöö (Inimene ja loodus)

Üle maa

Režissöör Elisabeth Haviland James, Revere La Noue

See film kõnnib ühtaegu mitmete eri olemise sfääride vahel: ajaloolise ja tänapäevase, taeva ja maa, loomade ja inimeste, meie sisemiste süvavajaduste-instinktide ja väljastpoolt pealetungiva vahel. Kaameratöö toetab lugu tundlikult ja suure empaatiavõimega, kujutades väga kompleksselt inimese ja linnu suhteid ning keskkonda ja mõttemaailma, milles tegevus toimub.
Loe edasi

2021

 

18. MATSALU LOODUSFILMIDE FESTIVALI AUHINNAD

Tallinn Zoo eriauhind

Suswa mägi - vulkaani südames

Režissöör Oliver Goetzl

Aafrikas asuva Suswa vulkaani jalamil ja jahtunud laavatunnelites kihavat elu on põnev vaadata – looduslik mitmekesisus ja liigirikkus on värvikirev. Põnevad paavianite perekonda kuuluvad anuubised, tähnikhüaanid, nahkhiired, aafrika elevandid, hüäänkoerad ja paljud teised – kõik nad tunnevad end kaitstult nii koobastes kui hangunud laavatunnelite ümbruses. Film laseb kiigata maailma, kuhu vähesed päriselt satuvad.
Loe edasi

2020

Parim operaatoritöö (Loodus)

Paras pähkel - lugusid oravamaailmast

Režissöör Yann Sochaczewski

Film sisaldab ohtralt põnevaid võttenurki ning keerukat tehnilist teostust, lubades meil heita pilk sinna, mis jääb inimsilma eest enamasti varjatuks.
Loe edasi

2020

Žürii äramärkimine (Loodus)

Kantaabria - Hispaania maagilised mäed

Režissöör Joaquin Gutierrez Acha

Põhja-Hispaania metsikus Cantabria mäestikus on filmitud osakest Euroopa loodust näitamaks, kui uhke, võimas, mitmekesine ja liigirikas see on. Kaamera poolt hästi tabatud lõigud eri loomaliikidest, nende käitumisest ja ellujäämisoskusest aastaaegade vaheldudes ei ole vaid kauge eksootika, vaid tükike meie lähilooduse mustritest.
Loe edasi

2020

Parim montaaž (Loodus)

Okavango - unistuste jõgi

Režissöör Dereck & Beverly Joubert

Žürii: Ideaalselt tervikuks seotud kaadrid, kus plaanide vahetumine toetab lugu.
Loe edasi

2020

2020

Grand Prix

Okavango - unistuste jõgi

Režissöör Dereck & Beverly Joubert

Žürii: Lummava pildikeelega väga kõrge kunstilise tasemega ja tehniliselt keerukas film, mis on sisukas, tempokas ja haarav, täis meeldejäävaid liigutavaid hetki.
Loe edasi

2020

2020

Žürii eriauhind (Loodus)

Niidud - kaotatud paradiis

Režissöör Jan Haft

See on kaunis ja kõnekas film, mida võiks iga eestlane vaadata. Selles näeb meile tuttavaid niite ning sealseid liike - kõike seda, mis meil veel olemas on. Aga kui kauaks? Näeme, mis niitudel täpsemalt sünnib ja miks me peaksime neid hoidma ja kaitsma. Film avardab meie silmaringi, pakub põnevaid teadmisi, ilu, aga ka dramaatikat.
Loe edasi

2020

2020

Matsalu rahvuspargi eriauhind

Niidud - kaotatud paradiis

Režissöör Jan Haft

Saksamaal on vähe säilinud pärandmaastikke, kus aeg, inimkäte töö ja elurikkus on sajandeid koos eksisteerinud. Jan Hafti film toob hästi välja niiduelustiku tihedad seosed, aga ka mõned ohud. Filmis on kasutatud huvitavaid tehnilisi võtteid, mis toovad niitude makrotasandi vaatajale väga lähedale.
Loe edasi

2020

2020

I Prize

Nomaadid

Režissöör Emiliano Ruprah

Žürii: Võrratud kaadrid Mehhiko mitmekesisest loodusest ja selle liigirikkusest, rände tähtsusest ja loomade pesitsuskäitumisest. Film paneb mõtlema kogu maailma ökosüsteemide seotusele ja kaitsmise vajadusele.
Loe edasi

2020

2020

Parim režii (Loodus)

Nomaadid

Režissöör Emiliano Ruprah

Žürii: Film on põnev looduse lugu loomarühmade rännetest Mehhikos, mille sõnum ja pildikeel kutsuvad vaatama ja kaasa elama. Loodusliku liigirikkuse säilimine on kogu maailmas valuküsimus ja film, mis jõuab vaatajani hariva sõnumiga rändavate putukate, kalade, imetajate, lindude jt elust, on hea mõtte ja suure südamega tehtud. Eriliseks teeb filmi veel see, et tegemist on esmakordselt Mehhiko enda filmigrupi tööga, kus on üles võetud neile tähtis oma maa looduses.
Loe edasi

2020

2020

MTÜ Mondo eriauhind

Greta põlvkond

Režissöör Simon Kessler & Johan Boulanger

Film toob vaatajate ette 9 noort kliimaaktivisti - naised, kes oma erinevates koduriikides ja ka rahvusvahelisel tasandil võitlevad selle eest, et meil kõigil oleks tulevik siin planeedil. See on raske teekond, kus nad satuvad isiklike rünnakute alla, kogevad poliitikute silmakirjalikkust, aga saavutavad siiski ka suuri ja väikseid võite, mis julgustavad edasi tegutsema. Inspireeriv film, mida peaks nägema iga Eesti noor!
Loe edasi

2020

Žürii äramärkimine (Inimene ja loodus)

Fred Jüssi. Olemise ilu

Režissöör Jaan Tootsen

Film mehest, kelle elutöö on innustanud eestlasi uurima-vaatlema seoseid inimloomuse ja looduse vahel. Autor lubab vaatajal kuulatada vaikust, mis mõjub maailma müras rahustavalt.
Loe edasi

2020

I Prize

Animus Animalis. Lugu inimestest, loomadest ja asjadest

Režissöör Aistė Žegulytė

Isikupärane ja intrigeeriv vaade inimesele kui ainsale kiskjale, kes kütib teisi loomi, et neid pärast trofeedena teistega jagada ja koos imetleda.
Loe edasi

2020

2020

Parim režii (Inimene ja loodus)

Animus Animalis. Lugu inimestest, loomadest ja asjadest

Režissöör Aistė Žegulytė

Režissööri iseloomustab julgus, mängulisus, huumor ja tugev vormitunnetus morbiidsete ja paradoksaalsete teemade käsitlemisel.
Loe edasi

2020

2020

Žürii eriauhind (Inimene ja loodus)

Sametsarvede valmimise hooaeg

Režissöör Galina Leontieva

Režissöör jälgib ausalt ja võrdselt siberi hirvi ja ja neid kasvatavaid altailasi. Verised marali sarved lähevad kalli “imerohu” valmistamiseks. Režissöör loob ilustamata üldistuse, mis hõlmab kogu maailmas toimuvat loomade ja inimeste ekspluateerimist.
Loe edasi

2020

Parim operaatoritöö (Inimene ja loodus)

Põhjatuul võib olla soe

Režissöör Aleksei Golovkov

Filmi operaator dokumenteerib kaduvat nomaadi elulaadi Jakuutias, näidates visuaalselt piirideta elukoha traagelniite ja üksinduse ilu.
Loe edasi

2020

Parim montaaž (Inimene ja loodus)

Plastiku lugu

Režissöör Deia Schlosberg

Ladusalt, selgelt ja armutult räägitud lugu ebamugaval teemal, mida inimesed siiani väldivad.
Loe edasi

2020

 

Palju õnne võitjatele!

Suur tänu kõigile, kelle filmid meie festivalil osalesid!

 

Toetajad

Lihula Gümnaasium · Lihula Raamatukogu · Lääneranna Noortekeskus