Fotoprogramm

Laupäeval, 18. septembril Lihula mõisas

11.00 Urmas Tartes „Kuidas ausalt valetada?“

Foto on algusaastatest alates olnud tõe kriteeriumiks. Fotokaameras on nähtud vahendit, mis salvestab kaadris asuvad asjad ehtsalt fotole. Kuid ka ehtne kujutis ei pruugi rääkida kogu lugu oma tervikus. Fotole salvestatud informatsioon sõltub nii pildistajast kui ka vaatajast. Ka ehtsa kujutisega on võimalik vaatajat eksitada. Mis on objektiivse pildi subjektiivne tõde?

12.30 Péter Fath „30 aastat Ungari loodusfotograafias“

Sel aastal tähistatakse 30 aasta möödumist Ungari loodusfotograafide ühenduse NaturArt asutamisest. 29 aastat on see organisatsioon korraldanud Ungaris „Aasta Loodusfoto“ võistlust, mis on kujunenud üheks tähtsamaks loodusfotovõistluseks Kesk-Euroopas. Nende aastate jooksul on loodud lugematul arvu häid ja isegi maailmakuulsaid fotosid. Ettekande põhiosa annab sellest põgusa ülevaate. Esinemise lõpuosas tutvustab Péter enda fotoprojekti „Meie külalised“

14.00 Martha Katariina Luigujõe „Minu suvi kõredega“

Martha elas sel suvel neli kuud Matsalu ohustatud liikide rehabilitatsioonikeskuses ja kasvatas kudust väikesteks konnadeks tuhandeid kõresid ehk juttselg-kärnkonnasid. Konnatalitamise ajal avanes võimalus ka kõrekasvatamise erakordse protsessi kaameraga jäädvustamiseks. Jutuks tulevad sellesuvised toimetused konnadega, mida illustreerivad pildid ja videoklipid.

JÄÄB ÄRA! 15.30 Johannes Lõhmus „Kuidas õpetada loodusfilmide abil jätkusuutlikku arengut soodustavat mõtlemist üldhariduskoolis?“

Kas Eesti dokumentalistikal võiks olla suurem roll meie haridussüsteemis, et aidata õpetajatel tõstada teemasid ja tuua päriselust näiteid, mis sõnadesse pandult ja raamatust loetuna ei pruugi mõjuda? Johannes Lõhmus tutvustab filmile "Konnade tee" loodud õppematerjali keskkonna ja jätkusuutliku arengu teemadel ning tõstatab arutelu, milliseid filme ja lugusid võiks veel keskkonnast hooliva ja jätkusuutlikult mõtleva noore eestlase kasvatamiseks kasutada. Seminaril näeb ka Eesti loodusfilmidele loodud õppematerjali, mis võiks tuua loodusfilmid ja Eesti looduse õpilastele ja õpetajatele lähemale.

Esineja haigestumise tõttu jääb kahjuks ära kell 15.30 planeeritud Johannes Lõhmuse seminariesitlus.

Fotonäitused

30 aasta kaunimad loodusfotod Ungarist

8.–19.09 Lihula muuseumis (avatud K–L kella 12–18)
22.09–30.10 Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses

Matsalu loodusfilmide festivali raames on kolmapäevast, 8. septembrist Lihula muuseumis avatud näitus, kus on väljas rohkem kui 80 suures formaadis pilti, mis on välja valitud Ungaris 30 aastat toimunud loodusfotovõistluse parimate tööde seast.

Näitusel on ka mitu maailmakuulsat pilti. Üks neist on näiteks Bence Máté foto nimega „Varjumäng“, mis võitis 2010. aastal maailma tähtsaimal loodusfoto konkursil aasta loodusfoto tiitli. Näha saab ka Csaba Daróczi pilti „Sõda ja rahu“ ja Bence Máté fotot „Konnakoivad“. Viimane võitis kaks aastat tagasi World Press Photo auhinna looduse kategoorias.

Ungari loodusfotograafide ühingu NaturArt juhataja Péter Fáth kirjutab näituse saatesõnas, et tänu loodusfotovõistlusele on Ungaris palju tähelepanuväärseid loodusfotosid ja -fotograafe: „Ilmselt teavad vähesed, et loodusfotograafia on kõige edukam kunstiharu Ungaris. Jagame ühingus pea igal nädalal uudiseid selle kohta, et mõni meie liige on osalenud või võitnud auhinna mõnel maailmatasemel võistlusel.“

Péter Fáth soovib kõigile elamusrikast näitusekülastust. „Julgustan ka teid, et minge loodusesse, võtke fotoaparaat kaasa ja valmistage parimatest parimaid pilte! Head valgust!“ lisab ta näituse eessõnas.

Péter Fáthiga on lootust kohtuda ka Matsalu Loodusfilmide festivali fotopäeval 18. septembril.

Näitus jääb Lihulas avatuks 19. septembrini.

Näitus saab teoks Matsalu loodusfilmide festivali, Ungari loodusfotograafide ühingu NaturArt, Liszti Instituudi ja MTÜ Fotokeskkond koostöös.

 

Vaata ka näitust tutvustavat videot:

  

Csaba Daróczi „Sõda ja rahu“ (NaturArt)

Csaba Daróczi „Sõda ja rahu“ (NaturArt)

Fotonäitused Lihulas ja Lihula lähistel

 

Haapsalu fotoklubi „Lääne rand“
Lihula kultuurikeskuses


Vereta Jaht 2020
Penijõe mõisas
Parimaid töid eelmisel aastal peetud fotojahivõistluselt


Ennu Põldma „Peatatud hetked, Kuldsest pardist päevatõusuni“
Penijõe mõisas


Heiko Kruusi „Minu Matsalu“
Lihula Konsumi kohvik


Jaan Künnap „Gravüürid valgusega“
Sakste maja kohvik

Toetajad

Lihula Gümnaasium · Lihula Muuseum · Lihula Kultuurimaja · Lihula Raamatukogu · Lääneranna Noortekeskus · Võrgukuur · Tallinna Loomaaed · Pürksi Kultuurimaja · Vändra Kultuurimaja · Kilingi-Nõmme Kultuurimaja · Vaba Lava Narva Teatrikeskus