Žürii 2021

Kategooria: Loodus

 

Carlos Perez

Carlos Perez

Carlos Pérez

Hispaania

Loodusdokumentaalfilme tootva Hispaania produktsioonifirma 1080 Wildlife produtsent ja režissöör. Ta on palju aastaid töötanud loodustemaatikaga, mis on ta kirg. Produktsioonifirmas töötades on Carlose käe alt jõudnud maailma ekraanidele üle 15 rahvusvahelisest koostööst sündinud linateose. 2016. aastal pälvis Carlos Kolkata rahvusvahelisel loodusfilmide festivalil parima režissööri auhinna, hiljuti kuulutati tema dokumentaalfilm „The Island of the Hippopotamus“ New Yorgis ja Indias parimaks 2020. aastal Aafrikas filmitud dokumentaalfilmiks. 2017. aastal pälvis Carlos Adenexi auhinna, 2018. aastal Montijo linna tunnustuse elutöö eest dokumentaalfilmide režissöörina ning 2019. aastal Avuelapluma filmiauhinna. Tema lavastatud filmidele on antud üle 120 rahvusvahelise auhinna. Carlos panustab regulaarselt ka mitme TVE saate tootmisse: „Que Animal“, „The Green Beetle“ ja „Here the Earth“.

Piret Eensoo

Piret Eensoo

Piret Eensoo

Eesti

Pireti igapäevane tegevus on seotud inimestega, loodusega ja nende omavahelise lähendamisega. Huvi looduse ja hariduse sidumise vastu on saatnud teda nii koolis kui lasteaias töötades ning ka praegu Keskkonnaametis keskkonnahariduse bürood juhtides. Selle büroo tegevuse juhtmõte on „Hoia, mida armastad!“ ning kogu tegevus toetab nii õpilaste kui täiskasvanute teadmiste, oskuste, väärtuste ja hoiakute nügimist selles suunas, et nad  mõistaksid loodusliku mitmekesisuse ehk elurikkuse olulisust ja tarbiksid keskkonnahoidlikult. Tosina Keskkonnaameti tööaasta sisse jääb ka üleriigilise loodusõhtute projekti vedamine, mis võimaldas huvilistel mitmel aastal osa saada silmaringi avardavatest loengutest, loodusfilmiõhtutest ja väliretkedest ning tõi Piretile aasta loodusesõbra aunimetuse Eesti Looduskaitse Seltsilt. Loodus ja selle jäädvustamine on Pireti jaoks olnud seotud alates põhikooli huviringidest ning sarnaste huvidega on kogu pere. Praegugi liigub Piret looduses sageli koos fotokaameraga. Peamiselt oma lemmikpaigas, kodumetsas Järvamaal, kuigi ei ütle ära ka võimalusest kolada mägedes või mere ääres.

Hans Markus Antson

Hans Markus Antson

Hans Markus Antson

Eesti

Hansu puhul on tegemist noore loodusfotograafiga, kelle kireks lisaks loodusele on videograafia ja sport. Loodusfotograafiaga on Hans tegelenud viimased kaheksa aastat, peamiselt pakuvad talle huvi metsloomad, suuremad linnud (kanalised ja kakulised) ning maastikud. Loodushuvist tingituna on ta lõpetanud Tartu ülikoolis ökoloogia ja elustiku kaitse õppe, kuid elatist teenib ta praegu peamiselt videovaldkonnas. Hans on kokku puutunud ka televisiooniga, kui töötas paar aastat Kanal 2 videolugude toimetaja ja monteerijana.
Kunagi jalgrattaspordi ja duatloniga tegelenud Hansule meeldib siiani sportlik eluviis ja ta peab oluliseks igapäevast treenimist, samuti meeldib talle väga matkamine. Selle aasta kevadel läbis Hans koos elukaaslasega 400 km jalgsimatka, millest on Youtube’is üleval põhjalikud dokumentaalvideod ehk vlogid. Järgmised pikemad jalgsimatkad on plaanis sügisel ja talvel. Hans on sotsiaalmeedias väga aktiivne: Youtube’is võib leida umbes poolsada vlogi, Instagramis jagab ta lugusid ja postitusi igapäevastest seiklustest. Lisaks loomafotodele on talle oluline jagada kaadritagust elu ja näidata, kuidas sünnivad kaamerasse püütud hetked.

 

Kategooria: Inimene ja loodus

 

Aistė Žegulytė

Aistė Žegulytė

Aistė Žegulytė

Leedu

Aistė õppis Vilniuses fotograafiat ja hiljem ka filmikunsti. Magistriõpingute ajal käis ta praktikal Poolas Katowices Krzysztof Kieslowski filmikoolis. Pärast magistriõppe lõpetamist töötas ta Vilniuse Kolledžis õpetajana. Aistė juhendab kinokunsti töötube mitmes koolis tänaseni.

Aistė esimene täispikk dokumentaalfilm „Animus Animalis. Lugu inimestest, loomadest ja asjadest“ valmis 2018. aastal. Film esilinastus prestiižsel Leipzigi dokumentaal- ja animafilmide festivalil võistlusprogrammis. „Animus Animalis“ on linastunud mitmetel festivalidel üle maailma, seal hulgas Kopenhaageni rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil CPH:DOX Taanis, Thessaloníki rahvusvahelisel filmifestivalil Kreekas, Hot Docs rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil Kanadas ja Matsalu loodusfilmide festival.

Alates 2018. aastast on Aistė Žegulytė Leedu Filmioperaatorite Liidu liige. Aasta hiljem pälvis ta Leedu Kultuuriministeeriumilt filmi „Animus Animalis“ eest noore looja auhinna. „Animus Animalis“ valiti Leedu parimaks dokumentaalfilmiks aastatel 2019–2020 ning pärjati riikliku Kuldse Kure auhinnaga. 2021. aastal toimunud esimestel Leedu filmiauhindade jagamisel valiti see film parimaks täispikaks dokumentaalfilmiks.

Aistė on olnud ka fotograafiafestivalide žürii liige. Ta on konsultant ning õpetab dokumentaalfilmide lavastamist. 2019. aastast töötab ta uue dokumentaalfilmi „Biodestructors“ kallal.

Pille Maffucci

Pille Maffucci

Pille Maffucci

Eesti

Pille on olnud pühendunud MAFFi fänn juba vähemalt viimased 10 aastat. Teist aastat aitab ta kaasa sellele, et näidata MAFFi filme Narvas. Pille töötab praegu Narvas, eesti keele majas õpetajana. Selle töö oluliseks osaks on ka erinevad Eestit tutvustavad ja maailmapilti avardavad projektid.

Pille on hariduselt saksa filoloog ja eesti keele kui võõrkeele õpetaja ning on töötanud erinevates valdkondades, näiteks olnud kaua aega seotud muuseumipedagoogikaga, samuti ajakirjanduse ja tõlkimisega. Sellisena ta oma kutsumust näebki: olla vahendaja, vajadusel tõlkija: ühest keelest teise, ühest mõtteviisist teise.

Marta Pulk

Marta Pulk

Marta Pulk

Eesti

Marta on Eesti filmirežissöör, kes uurib oma töös ennekõike inimest – tema suhet maailma, enese ja teistega. Marta filmid on linastunud arvukatel rahvusvahelistel filmifestivalidel nagu Tallinna Pimedate Ööde filmifestival, Zagrebdox, Doc Buenos Aires, Docs Against Gravity, SFF ja BAFICI festivalid. Tema täispikk dokumentaalfilm „Aasta täis draamat“ pärjati 2020. aastal Eesti filmi- ja teleauhindade galal parima dokumentaalfilmi tiitliga. Hetkel ootab esilinastumist tema teine täispikk dokumentaalfilm „Räägi ära“ – üle maailma kokku kogutud anonüümsete häälsõnumite jutustatud portree inimkonnast isolatsioonis.

Toetajad

Lihula Gümnaasium · Lihula Muuseum · Lihula Kultuurimaja · Lihula Raamatukogu · Lääneranna Noortekeskus · Võrgukuur · Tallinna Loomaaed · Pürksi Kultuurimaja · Vändra Kultuurimaja · Kilingi-Nõmme Kultuurimaja · Vaba Lava Narva Teatrikeskus