MAFF-i žürii välisliige Jason Peters näeb loodusfilminduses puhkenud buumi

Ulvar Käärt

 

20. MAFF-i žürii üks välisliikmeid, Ühendkuningriigist pärit Jason Peters hoiab loodusfilminduses toimuval kätt pulsil töötades selle ala ühes menukaimas portaalis wildlife-film.com.

 

Mida täpsemalt kujutab endast wildlife-film.com?

Alates 1990. aastate lõpust on wildlife-film.com olnud juhtiv loodusfilminduse teabeallikas kogu maailmas. Juba üle kahekümne aasta on see sait olnud Google'is märksõnaga „loodusfilm“ seotud otsingute sihtkoht number üks. wildlife-film.com-i vaadatakse enam kui 195 riigis. Meie uudiskirja Wildlife Film News loevad igal kuul tuhanded loodusfilmide tegemisega seotud inimesed – alates ringhäälinguorganisatsioonidest ja produtsentidest kuni kaamerameesteni välja. Seejuures julgustame ka lugejaid meile vahendamiseks oma uudiseid edastama. Oleme selle valdkonna spetsialistide jaoks veebivaramu, kust leiab teavet produtsentide, toimetajate, saatejuhtide, festivalide, koolituste ja ka looduskaitseliste teemade kohta. Kõik vabakutselised, nii asjaarmastajad kui ka professionaalid on väga oodatud meie võrgustikuga liituma. Samuti on meie meeskonda teretulnud kõik loodusfilmindusega seotud organisatsioonid.

 

Milliseid suundumusi võib wildlife-film.com-i uudisvoo põhjal loodusfilminduses näha?

Sellest valdkonnast tulevate uudiste hulga põhjal tundub mulle, et loodusfilmide tegemise vallas on puhkenud tõeline buum. Tootjatelt on tulemas üha rohkem filme, ent telekanalite janu niisuguse sisu vastu paistab olema veelgi suurem. Filmid keskenduvad üha enam kliimaküsimustele ja ka liikide väljasuremisohule, kuna ringhäälinguorganisatsioonid ei karda enam sõna „looduskaitse“.

 

Kuivõrd populaarsed on loodusfilmid Ühendkuningriigis?

Loodusfilmid on Ühendkuningriigis väga populaarsed. Televisioonis näeb loodust üha rohkem, ilmselt enam kui eales varem.

 

Pakun, et parimad loodusfilmid tulevad teie rahvusringhäälingust BBC-ist?

Jah, nii võib küll öelda, kuigi paljud tänapäeval BBC-s näidatavad filmid tellitakse allhanke korras ringhäälinguvälistelt tootmisfirmadelt. Samas juhivad neid siiski suuresti endised BBC loodusloo üksuse töötajad.

 

Kuidas teie sattusite loodusfilmide valdkonda?

Ülikoolis õppisin bioloogiat ja zooloogiat ning seejärel töötasin mitmes looduskaitseprojektis. Seeläbi hakkasingi uskuma, et filmitegemine on üks hea moodus, kuidas mõjutada loodusvarade ammendumise ja liikide allakäigu taustal üldsuse suhtumist. Uskusin, et filmid võivad midagi muuta. Olen olnud ka ise filmide tegemisega seotud. Tahaksin uuesti niisugust tööd teha!

 

Milline on üks hea loodusfilm?

Selline, mis räägib tõtt. Samuti peavad sellel olema head tegelased, olgu need siis loomad, erinevad keskkonnad või inimesed. Või siis kõik kolm kokku. Näiteks Tom Mustilli „Mehhiko nahkhiiremees“ (The Bat Man of Mexico) on suurepärase looduskaitsefilmi musternäide. Film jälgib karismaatilist teadlast, kes kaitseb nahkhiireliiki, kes kasutab toiduks ja ka tolmeldab agaavi – taime, millest valmistatakse tekiilat. Seega, nahkhiiri ja agaave kaitstes on teadlane kui kangelane, sest tegelikult kaitseb ta seeläbi ka tekiilat! See on geniaalne lugu.

 

Kas olete kunagi Eestis käinud ja teate midagi MAFF-ist?

Olen Eestis käinud, aga olnud ainult ühe päeva Tallinnas. Aga see oli tore külaskäik ja mulle meeldis see linn. Matsalu loodusfilmide festivalist olen olnud teadlik juba aastaid, sest see festival on olnud wildlife-film.com-i liige.

 

Aga milline on Ühenkuningriigi kõige suurem loodusfilmifestival?

Vaieldamatult suurim, tähtsaim ja populaarseim loodusfilmide festival nii Ühendkuningriigis kui tegelikult ka kogu maailmas on Wildscreeni festival.

wildlife-film.com-i toimetaja Jason Peters. Foto: Erakogu

wildlife-film.com-i toimetaja Jason Peters. Foto: Erakogu

Toetajad

Lihula Gümnaasium · Lihula Raamatukogu · Lääneranna Noortekeskus