Filmisoovitused: vaimustav loodus

Ulvar Käärt

Saarmas, legend tuleb tagasi

Hilco Jansma, Holland, 2021

Innustav lugu ühest Hollandi ja kogu Euroopa keskkonnakaitse suurest eduloost. Madala ja vesise Hollandi sümbolloom on saarmas, ent 1988. aastaks oli liik intensiivse küttimise ja vete reostumise tõttu selle maa ja tegelikult kogu Lääne-Euroopa loodusest kadunud. Ja nagu inimeste puhul ikka, kui avastati, et saarmad on kadunud, asuti kohe tegutsema selle nimel, et nad tagasi tuleks: tähelepanu hakati pöörama vee puhtusele ning ühes taastati saarmatele sobilikke elupaiku. Neliteist aastat kestnud pingutuste järel on saarmad tänu taasasustamisele Hollandis tagasi ja üha laiendavad seal oma leviala. Tänu saarmaste arvukuse kasvule kohatakse neid juba isegi linnasüdamete kanalites toimetamas. Saarmaradasid mööda käies pakub film vaatjale hea võimaluse lähemalt näha ka Hollandi looduskaitsealasid – Weerribben-Wiedeni, Alde Feaneni ja ka Dreutsche rahvusparki.

Tutvu filmiga
Saarmas, legend tuleb tagasi. Ekraanitõmmise õigused: Hilco Jansma.jpg

Saarmas, legend tuleb tagasi. Ekraanitõmmise õigused: Hilco Jansma.jpg

Puumad – jäämägede legendid, 1. osa: Sünd

Dereck ja Beverly Joubert, Austria, 2020

Mullu filmiga „Okavango - unistuste jõgi“ MAFF-i grand prix'i pälvinud Joubertid on tänavu võistlustulle esitanud oma järjekordse vägeva linatöö, mis pajatab Patagooniast. See Lõuna-Ameerika lõunaotsas laiuv hõreda inimasustusega pärapõrgu ajab oma puutumatu looduse, kõrgete lumiste tippudega mägede ja nende vahele jäävate suurte järvedega iga loodushuvilise suisa hulluks. Seda Patagoonia hullutavat hingust on Joubertidel õnnestunud nüüd ütlemata ehedalt filmi panna. Kolme aasta jooksul äärmuslikes oludes üles võetud kaheosalise eepilise linatöö esimese filmi keskmes on kohalik puumapere, ema Solitaria koos nelja pojaga. Tänu vaimustavale kaameratööle näeb puumade elu lähemalt kui eales varem. Üksikasjadeni on õnnestunud filmile püüda puumade kui maismaa loomariigi ühtede osavaimate küttide jahivõtted, samas ka kokkupuuted teiste liigikaaslaste ja loomadega. Karmide oludega Patagoonia ei ole mõeldud elamiseks nõrkadele – püsima jäävad ainult kõige tugevamad, sitkemad ja osavamad.   

Tutvu filmiga
Puumad - jäämägede legendid / Pumas - Legends of the Ice Mountains

Puumad - jäämägede legendid / Pumas - Legends of the Ice Mountains

Hundid tulevad!

Martin Páv, Tšehhi, 2020

Lambakasvatajate vaen huntide vastu ja hallivatimeeste murtud lambaid saatev igasuvine meediakära on Eestiski hästi teada. On ju siinmail nõutud koguni Saaremaa ja Hiiumaa huntidest puhtaks küttimist. Selles kustumatus vaenus on vastamisi kaks justkui lepitamatut poolt: looduskaitsjatele on hundi kui metsa tippkiskja olemasolu omaette looduse kvaliteedimärk, lambakasvatajate jaoks on nad aga rahalist kahju tekitavad nuhtluselukad, kel ei tohiks inimese kõrval kohta olla. See film näitab, mismoodi podiseb niisugune tüli Tšehhis Broumovi piirkonnas, kus lambakasvatus on kõige tähtsam majandusharu.

Viimased hundid kütiti sealt välja enam kui kakssada aastat tagasi, ent nüüd on nad saanud tänu Euroopa Liidu hunti soosivale poliitikale tagasi tulla ja loomulikul on kohalike emotsioonid kohe lõkkele löönud. Lambakasvatajad ja  hundisõbrad on karvupidi koos ja kohalikud poliitikud püüavad kuidagi purelejate vahel kodurahu saavutada. Filmist jääb kõlama, et lambakasvatajaid ei pahanda mitte huntide murtud lambad, vaid seeläbi tekkinud majanduslik kahju.

Tõsi, nad võiks ju olla suuremeelsed ja võtta sellist kahju kui kompensatsiooni loodusele selle eest, mille arvelt on saanud ise kasu teenida. Ent sellest lihtsam paistab siiski lähenemine, et kui riik tahab ühe käega hunti kaitsta, siis teisega peaks samas toetama ka kõikvõimalikke viise, kuidas lambakasvatajad saaks oma kariloomi huntide eest kaitsta, ja olema samas valmis ka murtud lammaste eest hüvitist maksma.

Tutvu filmiga
Hundid tulevad! Ekraanitõmmise õigused: Martin Páv

Hundid tulevad! Ekraanitõmmise õigused: Martin Páv

Toetajad

Lihula Gümnaasium · Lihula Muuseum · Lihula Kultuurimaja · Lihula Raamatukogu · Lääneranna Noortekeskus · Võrgukuur · Tallinna Loomaaed · Pürksi Kultuurimaja · Vändra Kultuurimaja · Kilingi-Nõmme Kultuurimaja · Vaba Lava Narva Teatrikeskus